Европа върви към нови по-революционни цели за опаковките. От 2030 г. всички опаковки, които се пускат на пазара на ЕС ще трябва да са за многократна употреба или рециклируеми. Това предвиждат нови изменения в регламент на Европейския парламент и на Съвета. Главната цел на регламента е фокусирана в сектора на пластмасите, което включва изискванията за рециклирано съдържание и забрана на определени видове опаковки.

Всяка страна трябва да успее да изпълни амбициозните екологични цели до 2025 г. да рециклира 77% от пластмасовите бутилки за еднократна употреба и всяка нова бутилка да съдържа 25% материал от рециклирана пластмаса.

До 2030 г. трябва да рециклираме 90% от пластмасовите бутилки за еднократна употреба и всяка нова бутилка да съдържа 30% рециклирана пластмаса. Тези условия са трудно изпълними за 2030 г., а какво да кажем до 2025 г., което е буквално утре.

Множество мерки са предизвикани на високо политическо ниво в Комисията и има риск да се създадат правила, които са неясни, трудни и даже невъзможни да се прилагат, смята Цветанка Тодорова от Българска асоциация „Полимери“. Такъв беше случаят с доста политизираните мерки за Single-use plastics (SUPD) за намаляване използването на пластмасови продукти за еднократна употреба. Да припомним, че се въведе забрана за 10 вида най-разпространени продукта за еднократна употреба, сред които прибори за хранене, чинии, сламки и бъркалки, пръчици за уши, фасове от цигари, мокри кърпички и санитарни артикули.

Много  изисквания в основния текст са твърде общи и трябва да се допълнят със специфични правила, които да залегнат в поднормативни актове, коментира за 3eNews и Dir.bg Тодорова. Липсва достатъчно яснота, особено за сроковете за приемане на поднормативните актове. С тези актове ще бъдат въведени съществени технически изисквания, свързани с изпълнението на ключови задължения за индустрията. Това води до невъзможност бизнесът да планира и да предприеме необходимите дейности за поетапна промяна в производството, допълни Тодорова.

Всички видове опаковки трябва да преминат през процедура за оценка на рециклируемостта.

Така ще се определи в кой клас попадат, за да се гарантира че отговарят на критерия проектиран за рециклиране (DfR – Design for recycling). Опаковките попадат в класове от А до Е. От 2030 само опаковките, попадащи в групите A – D ще могат да се пускат на пазара. Изключение се прави за иновативни опаковки (максимум 5 години), за определени опаковки за фармацевтичната индустрия и медицински изделия (максимум до 2035) Таксите за разширена отговорност на производителя ще се определят в зависимост от принадлежността към клас A до  D и съдържанието на рециклат  (само за пластмасите).

Въвеждат се цели за минимално рециклирано съдържание на пластмасови опаковки. Например напитките за еднократна употреба трябва да са съставени от 30% рециклирана пластмаса до 2030 г. и 65% до 2040 година.

Всяка държава член  на ЕС трябва да намали отпадъците от опаковки до 2030 с 5% в сравнение с  2018, с 10% до 2035 и с 15% до 2040 година. Това ще бъде цел за всяка държава, член на ЕС. Но тя ще се допълва  от други мерки например избягване на ненужните опаковки, празното пространство да бъде сведено до минимум. При продажбата на опаковките предотвратяването на отпадъците е задължение на производителя. При групиране, транспортиране и електронна търговия е задължение на икономическия оператор, който доставя опаковани стоки.

Ще се въведат цели за повторна употреба за всички сектори

Предприятията трябва да посочват опаковките и системите за повторна употреба.  Ще се въведат цели за повторна употреба за икономическите оператори по сектори. Изключение ще се прави за микропредприятията, в зависимост от размера на продажбите и количеството опаковки, пуснати на пазара.

4 видове опаковки (торбички за чай и кафе, капсули за чай и кафе, залепващи се етикети за плодове и зеленчуци и най-тънките полимерни торбички) трябва да бъдат компостируеми, така че заедно с продукта да отидат в потока на органичния отпадък. Италия например държи за разширяване на обхвата на задължителните компостируеми опаковки.

Депозитната система ще стане задължителна

Друга промяна е свързана с въвеждане на задължителна депозитна система (DRS) за пластмасовите бутилки и металните кенове, така че да се постигне 90% повторно влагане /възстановяване. Ще се въведат минимални изисквания за всички депозитни системи.

Ще бъдат забранени 5 вида опаковки за плодове и зеленчуци, единични дози за сосове и шампоаните в хотелите

Ще бъдат забранени 5 вида опаковки: еднократни опаковки за плодове и зеленчуци групови опаковки, HORECA –  например единични дози за сосове и продукти за хигиена в хотелите.

Допълнителни видове опаковки могат да се добавят на следващ етап, става ясно от документа. Ще се вземат предвид въздействието върху околната следа и наличието на алтернативи в съответствие с изискванията за контакт с храни и предотвратяване на микробиологично замърсяване.

Ще има доброволни критерии за етикети с рециклирано съдържание

Регламентът предвижда задължително хармонизирано съдържание на етикетите така че да се осигури  разделно изхвърляне от потребителите. Задължителни ще са етикетите за опаковките за многократна употреба,  включително QR код с  детайлна информация за точките на събиране и позволяваща проследимост. Правилата трябва да се хармонизират, ще има доброволни критерии за етикети с рециклирано съдържание.  Ще се отмени сегашното етикетиране въз основа на буквено-цифровото лого. Ще се забрани всеки етикет, който подвежда или може да обърка потребителя/крайния получател относно устойчивостта, характеристиките и края на жизнения  цикъл на опаковките

Очаква се новите правила да влязат в сила догодина

През последните две години Европейската комисия (ЕК) работи върху промените в европейското законодателство, касаещо  опаковките с цел да има нова директива до 2025. Но предложението ЕК беше трансформирано в регламент и публикувано на  30 ноември 2022 година. С това предложение  започва законодателен процес. ЕП ще изготви доклад за предложението за регламент. След това ще има обсъждане и гласуване в Комисията, преди гласуване в пленарна зала. В края на законодателния процес ЕП ще оформи позицията си по предложението. Паралелно в Съвета на Европа (СЕ) също се провеждат обсъждания, както на техническо, така и на политическо ниво, с намерението да се оформи вътрешна позиция. След като СЕ и  ЕП финализират позициите си относно регламента, се очакват да започнат неформални преговори (trilogues) с цел да се постигне съгласие.

През май беше крайния срок за предложения в комисията по околна среда. 20-21 септември предстои гласуване на проекта за доклад и измененията в Комисията по околна среда,  която е водеща. В началото на  октомври предстои гласуване в пленарна зала на Европейския парламент. Очаква се най-късно година по-късно или през есента на 2024 г. да бъде публикуван в официалния вестник на ЕС.

През юли се проведе дискусия в Комисията на Европейския парламент по околна среда, обществено здраве и безопасност на храните (ENVI) като се обсъди предложението за регламент относно опаковките. Някои от обсъдените предложения за промени са:

Дебатите продължават в детайли- Бизнесът предлага да се промени критерия рециклируеми „в голям мащаб“

По отношение на рециклируеми „в голям мащаб“.  Предложението е да се заличи критерия „75% от населението на ЕС“ в рамките на определението за „рециклирани в мащаб“ и вместо това да се позовава на установени индустриални процеси. Критерият „75% от населението на ЕС“ вече не е приложим за промишлено използвани опаковки, тъй като такива опаковки не се произвеждат в частни домакинства, а в промишлени и търговски предприятия. Затова степента на тяхното рециклиране не може да бъде измерена въз основа на пропорция от населението.

Според Българска асоциация „Полимери“ е неправилно прилагането на различни критерии за изчисляване на лицензионната такса за пластмасови опаковки и други опаковки. Съответното предложение на Комисията е резултат от политически компромис между генералните дирекции малко преди публикуването на предложението и не е основано на оценката на въздействието. Шведското председателство на Съвета също предложи изчисление изключително въз основа на нивата на рециклируемост (класове на ефективност), коментира Тодорова.

Амбициозните квоти за рециклирано съдържание за чувствителни при контакт опаковки имат за цел да насърчат нови технологии за рециклиране, по-специално химическо рециклиране. По-нататъшното увеличаване на тези цели би било много трудно, тъй като е напълно неясно дали много необходимите висококачествени рециклирани материали ще бъдат налични и в достатъчни количества. Става дума за опаковки за храни и опасни стоки особено като се има предвид  квота  от 35% за други пластмасови опаковки. На този фон ние държим за отпадане на квота от 20% за чувствителни при контакт опаковки от 2035 г., коментира Тодорова.

Друго предложение буди сериозно притеснение в бранша. То е свързано с предложените изключения за композитни опаковки, например изработени от хартия и пластмаса, от квотите за рециклиране и разширяването на изключенията за картонени опаковки в квотите за повторна употреба. Те не само водят до неоправдано неизгодно положение за пластмасовите опаковки, но също така определят значителни демотивиращи фактори за околната среда. Например чрез подхранване на тенденцията към нерециклируеми или слабо рециклируеми композитни опаковки на основата на влакна, което ще даде превес на едни за сметка на други опаковки, опасяват се от бранша.

Източник: 3e-news.net

Категория: