За повечето страни в ЕС липсва информация за количествата пластмасови продукти за еднократна употреба, които се използват“. Това заяви в интервю за Дарик Илияна Павлова – директор „Индустрия и околна среда“ в Българската стопанска камара и ръководител на проект за прилагането на законодателството за управлението на тези отпадъци.
„Секторът за рециклиране на пластмаса е добре развит в България и такъв отпадък се внася за преработка от ЕС. Някои държави са си поставили за цел до 2026 г. да намалят потреблението с 50% спрямо количествата през 2022 г.“, обясни Илияна Павлова.
„Липсва контрол върху използването на пластмасови продукти за еднократна употреба и трябва да се въведе краен срок за търгуването с тях. В момента няма информация за количествата, които се използват годишно. Сред тези продукти са капачки, найлонови торбички, прибори и кутии за хранене, бъркалки, чаши и бъркалки, мокри кърпички, филтри за цигари. Използването на дървен материал като заместител на пластмасата оскъпява продуктите. В наредбата има изискване таксата за използването да се увеличава всяка година, за да се намали потреблението”, допълни Владимир Димитров, експерт в Център „Индустрия и околна среда“ (БСК).
В България има около 100 компании, които произвеждат пластмасови продукти за хранителната индустрия, каза още Димитров.
Целия разговор чуйте в звуковия файл.